

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 20 ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 1 mA |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Voltage | 36 V |
| Shunt Current | 100 mA |
| Initial Accuracy | 1 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 501
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07162
Ext.Price$0.07162
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07162 | $0.07162 |
| 10 | $0.06396 | $0.63960 |
| 50 | $0.05712 | $2.85600 |
| 100 | $0.05070 | $5.07000 |
| 500 | $0.04501 | $22.50500 |
| 1000 | $0.04294 | $42.94000 |
| 3000 | $0.04096 | $122.88000 |
| 5000 | $0.03881 | $194.05000 |
